Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş: Bugünlere şeffaf duvarların üzerinden atlayarak geldim

Üsküdar’ın tarihteki ilk kadın belediye başkanı CHP’li Sinem Dedetaş, “Siyaset ve iş dünyasının içinde şeffaf duvarla da cam tavanla da karşılaştım, hepsini gördüm yaşadım. Bunların üstünden atlamayı öğrendim” dedi. Şehit hatlarındaki görevini hatırlatarak “Geçmiş tecrübem olmasaydı zorlanırdım” diyen Dedetaş, Üsküdar’la ilgili planlarını anlattı.

Öte yandan Dedetaş, göreve geldikten sonra belediye personelinin çoğunun işi bıraktığı iddiasına da yanıt verdi.

Sinem Dedetaş, Gazete Oksijen’den Elif Ergu Demirel‘in sorularını yanıtladı. Ailede zamanında milletvekili olan dedesi dışında sşyasetle ilgilenen kimsenin olmadığını söyleyen Dedetaş, kendisiyle ilgili “Aslında ben hırslı biri değilim. Bir şeylerin ilkini yapayım diye bir kodum yoktu açıkçası” bilgisini paylaştı. Dedetaş devamında ise hayatındaki ilkleri şöyle anlattı:

“TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüm. Oranın da 60 yıllık tarihindeki ilk kadın başkanıydım. Daha sonra da Şehir Hatları’nın ilk kadın genel müdürü oldum. Üsküdar Belediyesi’nde de daha önce kadın başkan olmamış. Denk geldi diyelim.”

“Geçmiş tecrübem olmasaydı zorlanırdım”

Ailesinde eşinin ve annesinin yoğun kampanya sürecinde evdeki dengeyi sağlayarak kendisine yardımcı olduğunu anlatan Dedetaş, seçim süreciyle ilgili yaşadıklarını da şöyle anlattı:

“Cinsiyetle ilgili zorluğu hiç yaşamadım açıkçası. Birtakım karşı görüşlerle karşılaştık. Kutuplaşmalardan, kamplaşmalardan ne dediğimizi bile dinlemek istemeyenler oldu ama az karşılaştım bunlarla.

“Geçmiş tecrübem olmasaydı zorlanırdım. Siyaset ve iş dünyasının içinde şeffaf duvarla da cam tavanla da karşılaştım, hepsini gördüm yaşadım. Bunların üstünden atlamayı öğrendim. İlk başta, adaylaşma sürecinde Üsküdar’ın genelinde böyle bir algı vardı, ‘Kadın aday olmaz, tutmaz. Daha önce de kadın aday gösterildi, başarılı olamaz’ dendi. Bunları duydum. Ama ben orada parti içinde, ‘Kadın adaydan sonra iki tane de erkek aday gösterildi, onlar da seçilemedi, başarılı olamadı. Erkek adayla olmadı diyor musunuz?’ diye sordum.”

Üsküdar’da neler yapmayı düşünüyor?

Dedetaş, Üsküdar’la ilgili planlarını da şöyle anlattı:

“Yoksulluk konusu çok önemli, normalde sosyal yardımlaşma meselesi biraz demlenmesi gereken bir konu, genel olarak politika anlamında biraz üzerine gidilmesi gereken bir konu. Biz sosyal yardımlaşmayı artıracağız, insanları güçlendirmek ekonomik olarak istediğimiz bir konu. Girişimci gençler, girişimci kadınlar, halihazırda el emeği ve ürünlerini üreten kadın emeği pazarlarında çalışan hemcinslerimizin görünür olmasını sağlayacağız. İyileştirmeye çok ihtiyaç olunan noktalar var. Üsküdar esnafına turizm rotaları planlayarak o rotalar içerisinde esnafı güçlendirecek birtakım çalışmalar yapacağız. Arka sokaklarda inanılmaz lezzet durakları var. Üsküdar’ın yapısını güçlendireceğiz. Sürekli insanların rahatlığı ve mutluluğu için çalışacağım. Beni hep yanlarında görecekler. Sosyal yardım alanlar da tedirgin olmasın, onları da verimli yönetim biçimleriyle devam ettireceğiz. Festivaller, konser alanları, Üsküdar’ın kendi sanatçılarına özel mekanlar yaratacağız. Büyükşehir’in Ünalan’da çok güzel bir alanı olacak, kısa zaman sonra açılacak. Çok güzel konser, kültür-sanat mekanlarımız olacak. Aslında şunu söylemek isterim; makama gelmedim, bu odaya kapanıp kalmayacağım. Sorun yaşayan insanları dinleyerek ilerleyeceğim. İletişimi hiç koparmayacağım. Şehir Hatları’nda bunu başardık, burada da başaracağız. “

Çalışanların istifa ettiği iddiası

Dedetaş, göreve geldikten sonra herkesin işi bıraktığı iddiasına da “bayram tatilini” hatırlatarak yanıt verdi; “Bayramdan sonra göreceğiz” dedi.

Üsküdar’daki seçim sonuçları için . 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir